Jak uniknąć cła i podatku VAT przy zakupach na Aliexpress

Produkty kupowane z Aliexpress przestają być tanie, jeśli doliczysz do nich podatek VAT i cło. Po dodatkowych opłatach mogą być nawet mniej opłacalne niż produkty w polskich sklepach. Co prawda można tu wykorzystać cash back Aliexpress, jednak czasem nawet on nie pokrywa dodatkowych kosztów. Jednak czy jest się czym przejmować?

Zakupy na Aliexpress a cło

To, czego boi się najwięcej osób to cło. Jednak w większości przypadków cło nie będzie twoim zmartwieniem. Przede wszystkim, żebyś mógł obawiać się naliczenia cła, to wartość zamówionej przez Ciebie przesyłki musi przekraczać 150 euro. Jest to duża kwota, większość osób nie robi na Aliexpress tak dużych zakupów. Od tego zwolnienia jest kilka wyjątków, jednak zwykle nie zamawiamy z Aliexpress wyrobów alkoholowych, tytoniowych, albo perfum. Dlatego raczej nie ma się czym przejmować.

Warto podkreślić, że zamawiając telefon z Chin, z Aliexpress nie musisz przejmować się cłem, ponieważ na nie zwolnienie z cła obowiązuje niezależnie od ceny i cło na telefony wynosi 0%.

 

Zakupy na Aliexpress a VAT

Przechodzimy do opłaty, o której zapomina większość osób, a tak naprawdę to jej należy się bać. Dodatkowy VAT zwiększa koszty zakupu o 23%, więc całkiem sporo. Teoretycznie jest zwolnienie na przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro, jednak to zwolnienie nie dotyczy zakupów online.

To sprawia, że teoretycznie każda paczka jest narażona na dodatkowy podatek VAT. Jednak czy jest się czego obawiać? Tak naprawdę nie. Większość paczek przechodzi bez dodatkowej kontroli. A nawet jeżeli jedna, na 20-30 paczek zostanie opodatkowana, to zwykle i tak opłaca się robić zakupy w Chinach, bo wykorzystując w Aliexpress cash back i inne okazje oszczędzi się znacznie więcej.

Jak zminimalizować ryzyko naliczenia VAT-u i cła?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko naliczenia VAT-u. Z pewnością słyszałeś o tym, żeby na przesyłce było napisane „GIFT”. Ten „trik” może działał kilka lat temu, jednak dzisiaj liczba przesyłek jest na tyle duża, że nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.

Jednak istnieje jeden sposób, żeby zmniejszyć ryzyko kontroli — to wybieranie najtańszych przesyłek. Większość osób stawia właśnie na tę formę przesyłki, dlatego też tutaj ryzyko, że akurat twoja paczka trafi do kontroli, jest najmniejsze. Ilość paczek jest tu tak duża, że celnicy nie mają szans sprawdzić wszystkich. Natomiast korzystanie z przesyłek kurierskich daje CI niemal gwarancję, że twoja paczka zostanie sprawdzona.

Podsumowanie

Wiele osób cło i podatek VAT powstrzymuje przed robieniem zakupów z Aliexpress. Jednak tak naprawdę nie masz się czego obawiać. Cło nie dotyczy większości zakupów robionych na tym Chińskim allegro. Nawet wykorzystując cash back Aliexpress, większość osób nie robi tak dużych zakupów. Natomiast podatek VAT jest naliczany na niewielką ilość paczek i nawet jak raz na kilkanaście przesyłek zostanie on Ci naliczony, to i tak oszczędności związane z zakupami na Aliexpress będą większe.

O serwisie

cashgoback.pl to serwis oferujący zwrot części kwoty wydanej na zakupy czyli cashback. Dzięki nam zaoszczędzisz pieniądze. Oferujemy najwyższy cashback z aliexpress. W swojej ofercie mamy ponad 650 sklepów, w których możesz uzyskać cashback.